پزشکان مهر

دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ورودی مهرماه 1389

معرفی تخصص های مختلف

سلام به همه هم کلاسی های عزیزم!

احساس کردم یک کار قشنگی که میشه برای وبلاگ کرد معرفی تخصص های پزشکی به مرور در وبلاگ باشه!تا علاوه بر مطالب سرگرم کننده به اطلاعاتمون هم افزوده بشه!امیدوارم برای دوستان مفید باشه!

سطح علمی پزشکان و دانش پزشکی در ایران در سطح بسیار خوبی به نسبت سایر نقاط دنیا قرارد دارد و دانشجویان پزشکی از رتبه های اول آزمونها در کشور انتخاب می شوند.

دوره پزشکی عمومی General Practitionher 

این دوره پس از دیپلم حدود 7 سال به طول می انجامد و تمام پزشکان بالینی در ایران این دوره را سپری کرده اند 18 ماه آخر آن دوره کارورزی بالینی (انترنی) است که پزشکان مهارت های لازم را بر بالین بیمار می آموزند.

 دوره های تخصصی و فوق تخصصی و فلوشیپی:

اکثریت این دوره ها پس از پزشکی عمومی ادامه می یابد و بین 2 تا 6 سال به طول می انجامد.

برخی رشته های تخصصی دوره های فوق تخصصی و فلوشیپی هم دارند که بین 1 تا 4 سال بطول می انجامد.

تخصص داخلی:

 در این رشته پزشک مهارت تشخیص و درمان و طبابت را دارا است . و یا داروها و عوارض داروئی بطور بالینی و تخصصی آشنا است . وظیفه پزشک داخلی تشخیص و حل مسائل و مشکلات بالینی بیماران است . اگر چه در مواقعی درمان های جراحی را به همکاران جراح خود می سپارد.

 رشته داخلی فلوشیپ و فوق تخصصهای متعددی نیز دارد که شامل:

1-   فوق تخصص گوارش و کبد: به بررسی و درمان بیماریهای دستگاه گوارش آندوسکوپی و کلونوسکوپی و نیز درمان بیماریهای کبد و انجام آرتروسنوگرافی می پردازد انجام ERCP  نیز بر عهده این پزشکان می باشد.

2-   فوق تخصص خون و آنکولوژی: تشخیص و درمان و انجام شیمی درمانی و تصمیم گیری برای درمان بیماران دچار بیماریهای خون و همچنین درمان تومورهای سرطانی برعهده اینگونه پزشکان است.

3-    فوق تخصص کلیه: درمان و تشخیص بیماریهای کلیه و همچنین انجام و آماده سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نیز نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان می باشد .

4-   فوق تخصص رماتولوژی: شناخت و درمان بیماریهای مفاصل و عضلات و گروه بیماریهای رماتولوژی و پوکی استخوان برعهده این پزشکان می باشد.

5-   فوق تخصص غدد: شناخت و درمان بیماریهای غدد تیروئید و مسائل مربوط به کوتاهی قد و یا پرموئی در خانمها و سایر بیماریهای غدد درون ریز به این گروه از پزشکان مربوط می باشد.

6-   فوق تخصص قلب و عروق: انجام آنژیوگرافی و اکو و نیز شناخت و درمان بیماریهای قلب به این گروه از پزشکان مرتبط است عملکرد این رشته همانند رشته تخصصی قلب و عروق است این رشته فلوشیپ های متعددی مثل اکوکاردیوگرافی و اینترونشنال و .... نیز دارد

 

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 19:43  توسط معین مبینی  |